Parmak Kız - Andersen Masalları

Ana Sayfa » BLOG » EĞİTİM » Parmak Kız - Andersen Masalları

Bir zamanlar hiç çocuğu olmayan bahtsız bir kadın varmış. Bir gün çiçeklerinin birinin içinde kendisine gülümseyen minicik bir kız çocuğu bulmuş. Son derece mutlu olan kadın, ona “Parmak Kız” ismini takmış.


Bir gece kocaman bir kurbağa, uyuyan Parmak Kız’ı görmüş ve ondan öylesine hoşlanmış ki kaptığı gibi götürmüş. Hâlinden çok memnun olan kurbağa “Oğluma iyi bir eş olacak” diye düşünmüş.

Parmak Kız’ı aldığı gibi gölün üstündeki bir nilüferin üstüne koymuş. Parmak Kız, uyandığında kendisiyle evlenmek isteyen kurbağayı görünce çok korkmuş, onunla evlenmek istememiş. Sempatik bir kelebek ve bir balık Parmak Kız’ı kıyıya çıkarmak için yardım edeceklerini söylemişler.


Mayıs böceğinin yardımını istemeye karar vermişler. Kızın bulunduğu nilüfer çiçeğine bir ip bağlamışlar. Sonra mayıs böceği de kızı kıyıya kadar çekmiş Parmak Kız çok mutlu olmuş.

Küçük kız kurtulmuştu.

Bütün bir yazı bu sahilde arkadaşlarıyla geçirmişti. Önce sonbahar, ardından da kış gelmiş. Kız, üşümüştü. Artık bu sahil ona soğuk gelmeye başlamıştı. Ne yapacağını düşünürken çevresini gezmeye başlamış.

Birden karşısına bir farecik çıkmış. Ona derdini anlatmış. Küçük fare, kızı evine kabul etmiş. Kışı burada geçirebileceğini söylemiş. Böylece Parmak Kız, farecikle beraber yaşamaya başlamış. Evi temizliyor, yemeği yapıyormuş.


Bir gün Parmak Kız ve farecik ormanda dolaşırken bir kırlangıca rastlamışlar. Kırlangıç, yerde hareketsizce yatıyormuş.
Kırlangıç yaralıymış ve ölmesi an meselesiymiş. Hemen kuşu alıp evlerine götürmüşler.

Parmak Kız, kırlangıca çok iyi bakmış. Çorbalar yapıp ilaçlar vermiş. Kuş kısa bir süre sonra eski sağlığına kavuşmuş.
Sonra Parmak Kız’a “ Sen, beni iyileştirdin. Dile benden ne dilersen!” demiş. Kız da uzaklara gitmek istediğini söylemiş. Kırlangıç da onu sırtına bindirip uzaklara götürmüş.


Kırlangıç, Parmak Kız’ı, güzel bir ülkeye bırakarak vedalaşmış. Kız, çevreyi gezmeye başlamış. Burası çok güzel bir yermiş.
Bir gün Parmak Kız dolaşırken karşısına çok yakışıklı bir genç çıkmış. Onun da boyu çok kısaymış.    Genç, hemen kendini tanıtmış. “Ben, çiçekler prensiyim.” demiş. “Benimle evlenip çiçekler prensesi olur musun?” demiş.

Parmak Kız, teklifi sevinçle kabul etmiş. Evlenip sonsuza dek mutlu olmuşlar.

Bu Masalın Videosunu İzlemek İçin Tıklayın!!
Atlas Yayıncılık

 
Diğer Başlıklar

Yorumlar

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanları doldurunuz.