Liseliler, elektronik değerlendirme sınavından geçti

Ana Sayfa » HABERLER » EĞİTİM HABERLERİ » Liseliler, elektronik değerlendirme sınavından geçti


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, Muratpaşa ilçesindeki Adem Tolunay Anadolu Lisesi’ndeki bir sınıfta, elektronik sınava girecek öğrencilerle bir araya geldi. Kurt, öğrencilere sınava nasıl girecekleri ve neler yapmaları gerektiğini anlattı.
 
Öğrenciler, ardından tablet üzerinden merkezi olarak elektronik değerlendirme sınavına girdi.
 
Kurt, elektronik sınavı daha önce 8’inci sınıflara yaptıklarını belirterek, üniversite sınavına hazırlanan öğrencilere yönelik ise ilk kez elektronik sınav yaptıklarını söyledi. Sınava, kurslara devam etmekte olan 506 bin öğrencinin gireceğini belirten Kurt, bu öğrencilerin kurslarda ya da evlerinde şifreleriyle internet üzerinden sınava girebileceğini dile getirdi.
 
Kurt, testlerin, sosyal bilimler, fen bilimleri, matematik ve Türkçe derslerinden 40’ar soruluk olduğuna dikkati çekerek, üniversite sınavına kadar 4 sınav daha yapacaklarını söyledi.
 
"BU BÜYÜK BİR ALTYAPI"
 
Kurt, 506 bin öğrencinin kurslarda gördüğü eğitimi bu sınavlarla test edeceğini belirterek, sınavdan bir hafta sonra da kurslara katılmayan öğrencilerin sınav sorularını isterlerse pdf çıktılarını alarak çözebileceğini vurguladı. Üniversite hazırlık için yapılan e-sınava halen okula devam 431 bin 825 12’nci sınıf öğrencisi ile 74 bin 801 mezun öğrenci olmak üzere toplam 506 bin 626 öğrenci katıldı.
 
Sınavın etkileşimli tahtanın karşısında, online olarak yapıldığına dikkati çeken Kurt, "Dünyada bu büyüklükte, bu şekilde merkezi bir sınav yok. Öğrencilerimiz tabletleriyle sora bankasına ulaştılar ve online olarak deneme sınavı yaptılar. Bu büyük bir altyapı" dedi.
 
300 BİN ÖĞRETMEN KURS İÇİN BAŞVURDU
 
12’nci sınıf öğrencilerinin 3-11 Aralık tarihleri arasında ’eba’ şifreleriyle http://www.odsgm.meb.gov.tr/kurslar, sinavlar.meb.gov.tr veya http://e-kurs.eba.gov.tr adresinden girerek yapabileceklerini anlatan Muhterem Kurt, bu yıl destekleme ve yetiştirme kurslarının 22 bin 272 kurs merkezinde başladığını, 4 milyon 307 bin 549 öğrenci ve kursiyerin bu kurslardan yararlanmak üzere başvurduğunu söyledi. Kurt, 38 bin 384’ü ücretli, 253 bin 494’ü kadrolu olmak üzere toplam 291 bin 878 öğretmenin bu kurslarda görev almak için müracaat ettiğini söyledi.
 
GEÇİCİ TABLET DAĞITILDI
 
Değerlendirme sınavları sorularının 150 öğretmen tarafından hazırlandığını ve 37 akademisyen tarafından incelendiğini kaydeden Kurt, yaklaşık 40 bin sorunun üretildiğini de kaydetti. E-değerlendirme sınavının ilk uygulamasının yapıldığı Adem Tolunay Anadolu Lisesi’nde ise son sınıf öğrencilerine geçici tablet dağıtıldı. Sınav öncesi bir öğrenci dağıtılan tabletlerin kalıcı olmasını talep etti. Ancak müsteşar yardımcısı Kurt, öncelikle 10’uncu sınıf öğrencilerine tablet dağıtımı yapılacağından bu talebi kabul edemeyeceğini, sınav sonrası öğrencilerden tabletlerin geri alınacağını söyledi.
Diğer Başlıklar

Yorumlar

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanları doldurunuz.