Hafta sonu TEOG mazeret sınavları var

Ana Sayfa » HABERLER » EĞİTİM HABERLERİ » Hafta sonu TEOG mazeret sınavları var


Birinci dönem TEOG ortak sınavları 25-26 Kasım tarihlerinde düzenlendi. Ancak bazı öğrenciler çeşitli sebeplerden bu sınavlara katılamadı. Bu öğrenciler 12-13 Aralık’ta yapılacak sınavlara girebilecek. Önümüzdeki cumartesi ve pazar günü uygulanacak mazeret sınavları, bakanlık tarafından belirlenecek okullarda düzenlenecek. Bu sınavlara girecek öğrenciler, her gün üç ders yazılısına katılacak.
 
Öğrenciler her dersten toplam 20 soruyu 40 dakikada çözecekler. İlk gün Türkçe sınavı saat 09.00’da, matematik sınavı saat 10.10’da ve son olarak din kültürü ve ahlak bilgisi sınavı ise saat 11.20’de başlayacak. İkinci gün ise fen ve teknoloji sınavı saat 09.00, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük saat 10.10’da, yabancı dil ise 11.20’de uygulanacak. Sınavlar saat 12.00’de tamamlanacak.
 
KURALLAR AYNI
 
Kasım ayında düzenlenen sınavlarda uygulanan kurallar mazeretlilerde de geçerli olacak. Öğrenciler, bilgisayar özelliği bulunan her türlü cihazlar ve saat fonksiyonu dışında özellikleri bulunan saatler ile sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi, çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz veya radyo gibi iletişim araçları ile sınava alınmayacaklar. Bunları bulundurduğu tespit edilen öğrencinin sınavı, sınav kurallarının ihlali gerekçesiyle salon görevlileri tarafından hazırlanan tutanakla geçersiz sayılacak.
 
Öğrenciler, sınıf öğrenci yoklama listesinde belirtilen sınıf ve sıra numarasında oturacak. Gerektiğinde öğrencinin yerini değiştirme yetkisi sınıflarda salon görevlisi öğretmenlere ait olacak. Sınav başlamadan önce görevli öğretmenler sınavda uyulacak kuralları hatırlatacak, sınav evrakının bulunduğu güvenlik torbalarını öğrencilerin önünde açarak cevap kâğıtlarını ve soru kitapçıklarını dağıtacak.
 
Öğrencilerin, cevap kâğıdı üzerindeki kitapçık türü ve cevap bilgileri işaretlemelerini siyah yumuşak uçlu kurşun kalemle yapması gerekiyor. Ancak cevap kâğıdındaki imza bölümüne imzalar silinmeyen bir kalemle atılacak.
 
Birden fazla cevap seçeneğinin işaretlenmesi soruya verilen cevap, optik okuyucu tarafından yanlış cevap olarak değerlendirilecek. Cevap kâğıdına işaretlenmeyen cevaplar değerlendirmeye alınmayacak. Sınavlar başlamadan önce salon görevlileri öğrencilere, soruların cevaplarının cevap kâğıdına mutlaka işaretlenmesi konusunda uyarılarda bulunacak.
 
Sınav sırasında, görevliler tarafından kopya çektiği tespit edilen öğrencinin sınavı iptal edilecek. Salon görevlileri kopya çektiğini tespit ettiği öğrencilerle ilgili durumu açıklayıcı tutanak hazırlayarak sınav evrakı ile birlikte ÖDSGM’ye gönderecek.
Diğer Başlıklar

Yorumlar

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanları doldurunuz.