Girişimci Olmak İçin Bu 8 Beceriyi Edinin

Ana Sayfa » HABERLER » EĞİTİM HABERLERİ » Girişimci Olmak İçin Bu 8 Beceriyi Edinin


 

Girişimcilik, özellikle 2000’li yıllarla birlikte çok konuşulmaya başlandı. Üniversitelerde dersleri veriliyor, büyük bir sertifika programı çılgınlığına neden oluyor. İnternet dünyasındaki hızlı gelişmeler gençlerin kendi işlerini kurma fikrine daha sıcak bakmalarını sağladı. Milyarlarca dolarlık Facebook ile Mark Zuckerberg’in başarısını düşündüğümüzde gençler arasındaki bu eğilimin nedeni çok net anlaşılıyor. Peki, iyi bir girişimci olabilmenin yolu neden geçiyor? Dünyanın önde gelen iş dergilerinden Forbes’e göre, bunun için sekiz temel beceri gerekiyor. Bunları ne oranda yakaladığınız sizin mizacınız ve azminizle yakından ilgili. Gelin, Forbes’te yer alan iyi bir girişimcinin sahip olması gereken en önemli özelliklere bir göz atalım.
 
ESNEKLİK
 
Havalar her zaman iyi gitmeyebilir. Girişimciliğe adım attığınızda bunun bilincinde olmanız gerekiyor. Masa başında yaptığınız planlar tutmayabilir. Dışardan baktığınızda kestiremediğiniz bazı durumlar, işte derinleştikçe karşınıza çıkabilir. Esnek olmalı; belli, katı programlarda saplanıp kalmadan, yeni ve etkin yol haritalarını vakit kaybetmeden ortaya çıkarabilecek esnekliğe kavuşmalısınız.
 
ODAKLANMAK
 
Uzun vade vizyonunuzu oluşturduktan sonra, sizi nihai hedefinize ulaştıracak doğru adımı atmayı bilmeli, nereye odaklanacağınızı kestirmelisiniz. İşinizi kurarken birçok dikkat dağıtıcı güç etrafınızda olacak. Bu yeteneği kazanmak kesinlikle kolay değil.
 
UZUN VADE İÇİN YATIRIM
 
Çoğu girişimci sabırlı değil. Her şeyi sadece gelecek bir sonraki duruma göre kurguluyor. Ama şirketin nereye gitmesi gerektiğine bu denli önem göstermiyor. Başarı genelde hemen gelmez, bunun için ortalama 7 ile 10 yıl boyunca çaba harcamalısınız. Girişimcilerin arada bir durması, yılda en az dört kez uzun vadeli temel planlarını gözden geçirmesi gerekiyor.
 
İNSANLARI BUL VE YÖNET
 
Ekibe ivme kazandıran çalışanlar, satıcılar ve diğer kaynaklar başarılı bir şirketin inşasında büyük rol oynar. Bu insanların doğru girişimcilerle buluşması için ağları kullanmayı öğrenmesi gerekiyor. Başarılı bir girişimci, çalışacağı uygun kişileri ekibine nasıl katacağını bilir ve bu isimlerin izini sürerek vakit kaybetmeden ekibine alır. Büyük şirketlerdeki ikinci isimlere kısaca bir bakmanız, bu başlığın önemini daha iyi anlamanızı sağlayacak.
 
SATIŞ
 
Her girişimcinin, istesin ya da istemesin kesinlikle bir satıcı olması gerekiyor. Çünkü kendi projelerinizi, ürünlerinizi satabilmeniz için buna ihtiyacınız olacak. İşin sihri, müşterinin ‘ne almaya’, ‘ne zaman hazır’ olduğunu bilmenizden geçiyor. Bu hemen olabilecek bir şey değil, biraz tecrübe kazanmalı ve hedef kitleleri iyi tanımalısınız.
 
ÖĞRENMEK
 
Başarılı girişimciler her şeyi bilmediklerinin farkında olur. Pazar sürekli değişiyor, bir girişimci sistemlerdeki son güncellemeleri, teknolojileri ve endüstriyel trendleri ıskalamamalı, görmezden gelmemeli.
 
ÖZ YANSITMA
 
Durduğunuz ya da ivme kaybettiğiniz anlarda kendinize dışardan bir göz atın. ‘Ben neredeyim’ diye sorun. Aralıksız, hiç düşünmeden çalışmak, duygusal ve fiziksel olarak sizi çok yıpratır. Gideceğiniz yönü daha iyi kestirmek için arada bir yol kenarında durun ve pusulanıza bir bakın; şaşmış mı?
 
ÖZGÜVEN
 
Bu listedeki öneriler size bir yere kadar yardımcı olabilir. Fakat sonuçta asıl önemlisi, ‘her işin altından kalkabilecek’ yeterli özgüveniniz olması.




Diğer Başlıklar

Yorumlar

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanları doldurunuz.