Değirmenci Oğlu ve Eşekleri - Ezop Masalları

Ana Sayfa » HİKAYE » EZOP MASALLARI » Değirmenci Oğlu ve Eşekleri - Ezop Masalları

Bir değirmenci ile oğlu, eşeklerini satmak için pazara götürüyormuş. Yolun başında, şehirden dönen kızlarla karşılaşmışlar. Kızlar pek keyifliymiş, kahkahalar atarak yürüyorlarmış. İçlerinden biri, “Şunlara bir baksanıza!” diye bağırmış. “İkisi de ahmak bunların. Eşeğe bineceklerine yürüyorlar.”

Değirmenci, bunu duyunca oğlunu, eşeğe bindirmiş; kendisi ise yürümeye devam etmiş. Derken, hararetle tartışan iki adama rastlamışlar.
Adamlardan biri, “Bak işte!” demiş.

“Bu da benim tezimin doğruluğunu göstermiyor mu? İhtiyarlara saygı gösteren kalmadı. Şu tüyü bitmemiş çocuk eşeğe binmiş babasını yürütüyor. Sen insene bakayım! İn de baban binip biraz dinlensin!”

Bunun üzerine değirmenci, oğlunu indirip eşeğe kendisi binmiş. Biraz ileride birkaç kadınla karşılaşmışlar.

Bayanlar, hep bir ağızdan: “Tembel ihtiyar!” diye bağırmış. “Kendisi eşeğe binmiş, oğlunu tabana kuvvet koşturuyor. Utanmaz herif!” Değirmenci ne yapsın? Oğlunu da eşeğe alıp arkasına almış.

Tam şehre yaklaştıkları vakit, karşılarına bir adam çıkmış. “Bu eşek sizin mi?” diye sormuş adam.

Değirmenci “Bizim!” demiş. Adam “Öylesine yüklemişsiniz ki, hayvancağızı, bir başkasının zannetmiştim. İnsan, kendi eşeğine bu kadar acı verir mi?” demiş.

Değirmenci, bakmış ki başka çaresi yok, eşekten inmiş, oğlunu da indirmiş, uzun bir sırık bulup bir ucunu kendi omzuna bir ucunu da oğlunun omzuna koymuş.

Eşeği ayağından bağlayıp sırığa asmış. Baba oğul, eşeği taşımaya başlamışlar. Bir köprüden geçerken şehirliler onları görmüş. Herkes kahkahalar atarak oraya koşmuş.

Kahkahalardan ürken eşek, çifteler savurarak sırıktan kurtulmaya çalışmış. Sonunda nehre düşmüş. Yaşlı değirmenci, herkesi birden memnun edemeyeceğini anlayarak, öfke ve utanç içinde, üstüne üstlük bir de eşeğini yitirmenin hüznüyle, evine dönmüş.

Bir asma, tam olgun üzümler vermeye hazırlandığı sırada, bağa bir keçi girip, onun yapraklarını yemeye başlamış.
“Bana kötülük ediyorsun,”

demiş asma. “Fakat intikamımı alacağım. İstediğin kadar ye bakalım yapraklarımı. Sonunda üzümlerimden sirke yapacaklar; o sirkeyi de kurban edildiğin sunakta senin üstüne dökecekler.”

Diğer Başlıklar

Yorumlar

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanları doldurunuz.