Alis Harikalar Ülkesinde - Dünya Klasikleri

Ana Sayfa » BLOG » EĞİTİM » Alis Harikalar Ülkesinde - Dünya Klasikleri
  Alis, yaz günü bahçeye çıkıp kitap okuyordu. Birden yanından kırmızı gözlü beyaz tüylü sevimli bir tavşan geçti. Tavşan; “Geç kalacağım.” diye söylenip, elindeki saate bakıyordu. Meraklanan Alis tavşanın arkasından gitti ve onun bir çitin içine girdiğini gördü.

   Alis, tavşanı takip etmek istedi ama birden kuyuya düştü. Kendisini bir odada buldu. Üzerinde altın bir anahtar bulunan küçük bir kapı olduğunu fark etti.

   Alis hemen kapıyı açmaya çalıştı. Ama kapı çok küçüktü ve Alis kapının ardındakini merak ediyordu. Ağlamaya başladı. Sonra masanın üzerinde küçük bir şişe gördü. Üzerindeki etikette; “Beni iç!” yazılıydı. Alis, şişeye uzanıp yarısını içti ve olduğu yerde küçülmeye başladı. Gittikçe yere yaklaşıyordu.

   Alis’in boyu bir karış oluverdi. Kendi gözyaşlarına bastı, ayağı kaydı ve su birikintisiyle içtiği şişenin içine düştü. Artık kapıdan rahatlıkla geçiyordu. İki ördek ve bir fare ona arkadaş oldular, beraber yürüyorlardı.

   Alis, bahçede üstünü kurutmaya başladı. Güzel bir bahçeydi. Ağacın dalında bir kedi tünemiş, öylece duruyordu. Yumuşak bir ayak sesi duydu. Gelen tavşan kardeşti. Küçük kızı görünce kendisine bir çift eldiven getirmesini istedi. Ürkek Alis onun gösterdiği yöne gitti.

   Alis, tavşanın küçük ve sevimli evine girdi. Birden susadığını hissetti ve şişenin diğer yarısını içti. O anda büyümeye başladı. Elleri ve ayakları pencerelerden dışarı taştı. Tavşan kardeş, evini görünce şaşkınlıktan minik kertenkeleyle birlikte kaçmaya başladı.

   Alis, tavşanın evinde gördüğü küçük kurabiyelerden yedi ve mucizevi bir şekilde tekrar küçülüverdi. Böylece, tavşanın evinden rahatlıkla çıktı. Kendini sık bir ormanda buldu. Mantarın üstünde bir tırtılla karşılaştı ve küçük kız yoluna devam etti.

   Uzun bir yürüyüşten sonra Alis, ağacın altında kurulmuş görkemli bir sofraya ulaştı. Beyaz tavşanla şapkacı karşılıklı çay içiyorlardı. Yanlarında da derin uykuya dalmış bir porsuk vardı. Masanın üzerinde bir yığın tabak ve fincan konulmuştu.

   Tavşan: “Çay ister misiniz?” diye sordu. “Saatim beşte durmuş. Hep çay saatini gösteriyor. Bulaşık yıkamaya da vaktimiz olmadı. Bu yüzden kirli kaplar çoğaldı ve masada birikti.”

   Alis gördüklerinden hoşlanmadı ve ormanda yürümeye devam etti. Gövdesine kapı oyulmuş bir ağaç gördü. Kapıdan içeriye ilerledi. Rengarenk çiçeklerle dolu mis kokulu bir bahçeye çıktı. Bahçenin girişinde büyük bir gül fidanı yükseliyordu. Fidanın üzeri beyaz güllerle kaplıydı. Bahçıvanlar gülleri kırmızıya boyamak için acele ediyorlardı. Alis, bahçıvanları şaşırmış bir vaziyette seyrediyordu. İskambil kağıtlarına benzeyen gövdelerinin köşelerinden kollar ve bacaklar uzanıyordu.

   Alis, “Rap! Rap!” diye bir sürü ayak sesi duydu. Az ileride kupa kızı ile kupa papazını gördü. Kupa kızı, Alis’i görür görmez onu kroket oynamaya çağırdı. Alis, kroket denen oyunu ne görmüş ne de duymuştu. Alan, çatlaklar ve uzun izlerle şurasından burasından kesilmişti. Oyunun topları canlı kirpiler, sopaları ise telli turnalardı. Askerler, art arda dizilmiş, elleri ve ayakları yere değecek biçimde bükülmüş, küçük kemerler kurmuşlardı. Oyunda kurallara uyulmadığında kavga edip duruyorlardı. Alis, birden öylesine bir gülme krizine tutuldu ki kupa kızının hiddetlenmesine sebep oldu. Alis ne olduğunu anlamadan mahkemeye götürüldü. Kupa kızı doğrudan kararı okudu: “Başı kesilsin!”

   Küçük kız umursamaz bir tavırla: “Sizin kararınıza kim uyar ki!” dedi. “Topu topu bir iskambil kağıdısınız!” Bu sözleri duyan bütün iskambil kağıtları zıplaya zıplaya Alis’in üstüne düştüler. Alis, tüm gücüyle koşarak kaçtı ve kendini bir bahçede yatıyor buldu. Gözlerini açtığında kız kardeşi diz çökmüş, tatlı bir sesle: “Uyan Alis, uyan! Kaç saattir uyuyorsun!” dedi.

   Alis: “Ah, bir bilsen, öyle bir rüya gördüm ki!” dedi ve başından geçen ilginç maceraları aklında kaldığı kadarıyla anlatmaya başladı.

Atlas YaıncılıkDiğer Başlıklar

Yorumlar

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanları doldurunuz.